Koncertom “Ja volim svoj grad!” naše “Zorice” slave 20. rođendan
08. lipnja 2025.
Dječji zbor „Zorica“ djeluje u okviru ansambala Gradskog kazališta „Zorin dom“. Osnovan je 2005. godine kao pomladak PHPD „Zora, u cilju popularizacije vokalne glazbe pisane ili prilagođene za djecu, održavanja tradicije zborskog pjevanja, te podizanja kvalitete amaterskog pjevanja uopće.
Mali pjevači, popularno “Zorice”, uzrasta su od 4 do 14 godina. Uz pjesmu i lagane plesne pokrete glazbene tehnike općenito, kroz javne nastupe stječu samopouzdanje i kvalitetno iskustvo. Na javnim nastupima djeca pjevaju uživo i to popularne i prigodne dječje pjesme, te autorske skladbe s kojima redovito osvajaju nagrade na poznatim dječjim festivalima kao što su Mali Split, Hrvatski dječji festival-HDF , Festival „Pjesma nikad ne umara“, Festival domoljubnih pjesama u Pakracu…
Na Top listi RTL Kockice s pjesmom „Nema minus nema plus“, gotovo 7 mjeseci držale su sami vrh i ušle među 25 najvećih hitova koji su objavljeni na specijalnom nosaču zvuka. „Zorice“ sudjeluju na svim većim gradskim i županijskim kulturnim događanjima i svojim pjesmama i koreografijama osvajaju mnogobrojnu publiku. Do danas „Zorice“ su snimile 17 autorskih pjesama.
Kroz zbor je do danas prošlo blizu 200 malih pjevača!
U nedjelju 8. lipnja 2025. s početkom u 19 sati Zorice će proslaviti 20. rođendan i prirediti svečani cjelovečernji koncert s gostima pun glazbe, plesa i smijeha!
Kao posebni gosti na rođendanskom koncertu Zoricama stiže i Dječji zbor HRT-a.
Dječji zbor HRT-a ponovno je osnovan u studenome 2022. godine čime je obnovljena tradicija koja seže u 1949. godinu kada je prvi put utemeljen na nekadašnjem RTV-u Zagreb.
Prve nastupe u novom razdoblju imao je već u prosincu 2022. godine u sklopu snimanja emisije s Tamburaškim orkestrom HRT-a te na božićnom koncertu Zbora i Jazz orkestra HRT-a u Laubi. Od tada redovito nastupa s ansamblima HRT-a, primjerice u ciklusu Kanconijer Zbora i Simfonijskog orkestra HRT-a u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog (Ratni rekvijem Benjamina Brittena, opera Oganj Blagoja Berse), ciklusu Sfumato Zbora HRT-a (Božić u Europi, korizmeni koncert, Ceremony of Carols B. Brittena). Snima za potrebe programa Hrvatske radiotelevizije (Najljepši školski vrtovi, Dan HRT-a, The Voice Kids Hrvatska, Božić u Ciboni) te diskografskih izdanja (studijsko snimanje opere Oganj Blagoja Berse, skladbe Josipa Vrhovskog).
Redoviti je sudionik istaknutih manifestacija kao što su Međunarodni dječji festival gdje je 2023. održao svoj prvi samostalni cjelovečernji koncert te proslava 50. godišnjice Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog. U Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu doprinio je izvedbama baleta Orašar i opere La bohème. U sezoni 2024./2025. očekuju ga koncerti u Poreču i Karlovcu u suradnji s Fondom Lovro i Lilly Matačić i HGM-om, te u Zadru i Gospiću u suradnji s Hrvatskom udrugom glazbenih organizatora u sklopu njihova ciklusu Konci.
Dječji zbor HRT-a nastavlja putem nekadašnjeg ansambla koji je zlatno doba doživio između 1961. i 1975. godine pod vodstvom maestra Dinka Fija. Zbor je tada osvajao prve nagrade na mnogim svjetskim natjecanjima, sudjelovao u koncertima sa Zborom i Simfonijskim orkestrom RTV-a, gostovao, među ostalim, i na Dubrovačkim ljetnim igrama te ostavio za sobom mnogobrojne studijske snimke. Kvalitetom i postignućima bio je ponos zagrebačkog RTV-a. Još je važniji utjecaj koji je ostavio na samu djecu. Mnoga su postala estradne zvijezde, operni solisti i profesionalni glazbenici.
Riječ je primarno o troglasnom a cappella zboru, a ovisno o programu i potrebi, dijeli se u više glasova te nastupa i uz instrumentalnu pratnju. Umjetnički voditelj Dječjeg zbora HRT-a je Tomislav Fačini, a zborovođe su Nina Cossetto i Vinko Karmelić.
Nina Cossetto diplomirala je klavir na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi Branka Sepčića. Od najranije mladosti pjeva u zborovima svojega oca, Emila Cossetta, korepetira i nastupa kao solistica. S nepunih 17 godina polaže audiciju u Operi HNK-a u Zagrebu i počinje raditi kao korepetitor, učeći uz dirigente kao što su Miro Belamarić, Nikša Bareza, Vjekoslav Šutej. Godine 1996. gostuje u europskoj Opernoj trupi Operama, te surađuje s vodećim solistima, među kojima su Ghena Dimitrova, Bruna Baglioni, Renato Bruson, Paolo Gavanelli. Od 2003. godine redovito surađuje sa Zborom HRT-a, a od 2010. do 2016. bila je zborovođa u HNK u Zagrebu. Sviranje u orkestru i dirigiranje scenske glazbe u mnogobrojnim operama također je nezaobilazni dio njezina rada.
Vinko Karmelić stekao je naslov magistra glazbene pedagogije na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Vođenjem zborova počeo se baviti u ranome djetinjstvu kao zborovođa i orguljaš Župe sv. Ivana Krstitelja u rodnom Bolu. Od samih početaka posvećuje se očuvanju i obnavljanju tradicijskoga pučkog pjevanja Bola. Polazio je seminare uglednih hrvatskih i europskih zborskih dirigenata. Jedan je od umjetničkih voditelja Akademskoga zbora Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Concordia discors s kojim bilježi niz uspjeha. Od 2012. do 2014. djelovao je kao vokalni voditelj u Folklornome ansamblu SKUD-a Ivan Goran Kovačić. Bavi se i pedagogijom te je trenutačno zaposlen u Glazbenoj školi Pavla Markovca u Zagrebu u kojoj, između ostaloga, vodi višeglasni komorni dječji zbor s kojim također postiže zapažene rezultate i priznanja.